• 100 - lecie naszej szkoły

  • Bal Niepodległości

Copyright 2024 - 123

REGULAMIN ŚWIETLICY


Regulamin świetlicy Szkoły Podstawowej nr 4 im. Juliana Tuwima
w Sosnowcu
 

Zasady ogólne

 

  1. Świetlica szkolna jest placówką opieki i wychowania pozalekcyjnego, przeznaczona dla uczniów klas 1 – 3.
  2. Świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 6.30 do 16.30.
  3. Świetlica realizuje swoje zadania według opracowanego rocznego opiekuńczo
    – wychowawczego planu pracy.
  4. W świetlicy prowadzone są zajęcia w grupach wychowawczych. Liczba uczniów
    w grupie nie może przekraczać 25 osób.
  5. Każdy uczeń zapisany do świetlicy może skorzystać z proponowanych zajęć
    – plastycznych, czytelniczych, zabaw ruchowych, gier planszowych, zajęć komputerowych  oraz pomocy przy odrabianiu zadań domowych.
  6. Świetlica szkolna ściśle współpracuje z wychowawcami klas, pielęgniarką szkolną
    i pedagogiem.

Zasady rekrutacji

 

  1. Pierwszeństwo w korzystaniu z opieki świetlicy szkolnej mają uczniowie klas 1 – 3, których oboje rodzice pracują oraz dzieci z rodzin niepełnych.
  2. Kwalifikacja uczniów do świetlicy odbywa się na podstawie kart zgłoszenia, które wypełniają rodzice lub prawni opiekunowie dziecka. Rodzice mają obowiązek aktualizacji danych zawartych w karcie.
  3. Karty zapisu dziecka do świetlicy wydawane są w świetlicy lub w sekretariacie szkoły. Komisja w składzie pedagog, wychowawcy świetlicy oraz pielęgniarka rozpatrują zgłoszenia. Sporne decyzje w tej sprawie podejmuje dyrektor szkoły.         
  4. Rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są do przyprowadzania dziecka do świetlicy w dobrym stanie zdrowotnym.
  5. Rodzice/prawni opiekunowie zapisanych do świetlicy dzieci deklarują ich czas pobytu, formę powrotu do domu, osoby uprawnione do odbioru. Rodzice/ prawni opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za dziecko, które zostało przyprowadzone do szkoły, a nie zgłosiło się do świetlicy.
  6. Rodzice/prawni opiekunowie są zobowiązani do punktualnego odbierania dzieci ze świetlicy szkolnej jednak nie później niż do godziny 16.30. W przypadku przedłużającej się nieobecności rodzica /prawnego opiekuna (30 minut) i braku kontaktu z rodzicem/prawnym opiekunem (wychowawca zobowiązany jest wykonać kilkakrotnie telefon na wskazane w karcie numery ) fakt ten traktowany jest jako pozostawienie dziecka bez opieki rodzica/prawnego opiekuna i nauczyciel wychowawca stosuje procedurę przewiezienia dziecka do miejsca wyznaczonego przez instytucję wspierającą :
    1. zawiadamia dyrektora szkoły i Policję o fakcie pozostawienia dziecka bez opieki przez rodzica/opiekuna prawnego
    2. w zależności od ustaleń policji dziecko przewożone jest do najbliższego lub wskazanego Pogotowia Opiekuńczego lub Izby Dziecka (przez policję lub nauczyciela taksówką na rachunek rodzica) i sporządza notatkę służbową.                                                         
  7. Osoba odbierająca dziecko ze świetlicy zobowiązana jest do powiadomienia wychowawcy świetlicy o tym fakcie.
  8. Ze względu na dobro dziecka rodzic/ opiekun prawny zobowiązany jest do udzielenia wyczerpujących informacji w karcie zgłoszenia oraz do podpisania jej przez  rodzica/ opiekuna prawnego. W razie wystąpienia komplikacji rodzinnych (np. ograniczenie władzy rodzicielskiej, pozbawienie praw rodzicielskich, itp.) należy zgłosić ten fakt niezwłocznie wychowawcy świetlicy i odnotować osobiście ten fakt w karcie zgłoszenia podając stosowną podstawę prawną.
  9. Wychowankowie świetlicy mogą być zwalniani z zajęć świetlicowych lub powracać do domu samodzielnie tylko w przypadku, gdy rodzic / opiekun prawny zgłosi ten fakt wychowawcy świetlicy na piśmie opatrzonym datą i podpisem rodzica / opiekuna prawnego z adnotacją, iż bierze całkowitą odpowiedzialność za powrót dziecka ze szkoły.
  10. Uczeń bez pisemnej zgody nie może samodzielnie opuszczać świetlicy.
  11. W szczególnie wyjątkowych sytuacjach rodzic/opiekun prawny może telefonicznie upoważnić osobę dorosłą do odbioru dziecka z świetlicy. Po rozmowie telefonicznej z rodzicem sekretariat lub wychowawca sporządza notatkę z jej przebiegu.
  12. W momencie odbioru dziecka pod notatką zapisuje się dane osoby odbierającej (łącznie z numerem dowodu osobistego). Odpowiedzialność za dziecko w drodze do domu ponosi w tym przypadku rodzic/opiekun prawny – osoba wydająca pozwolenie.
  13. Wychowawca świetlicy może odmówić wydania dziecka osobie:

- obcej, która nie posiada lub odmawia okazania dowodu osobistego,

- będącej pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

W takiej sytuacji zawiadamiany jest dyrektor szkoły oraz Policja. 

  1. W przypadku nagłej choroby dziecka wychowawca kontaktuje się z pielęgniarką szkolną. W razie nieobecności pielęgniarki wychowawca powiadamia rodziców / prawnych opiekunów, a gdy ten kontakt jest niemożliwy – odpowiednie służby medyczne (wezwanie karetki). Wówczas wychowawca zobowiązany jest sporządzić notatkę służbową.
  2. Ze świetlicy mogą również korzystać uczniowie, którzy nie uczęszczają na lekcje religii (fakt ten rodzic/opiekun prawny zgłasza na piśmie).
  3. W przypadku gdy zachowanie dziecka zagraża bezpieczeństwu innych dzieci oraz gdy zostały wyczerpane wszystkie środki zapobiegawcze (współpraca z rodzicami, wychowawcą, pedagogiem), a zachowanie dziecka nie uległo zmianie – możliwość uczęszczania do świetlicy może być zawieszona.
  4. Wychowawcy świetlicy odpowiedzialni są za bezpieczeństwo każdego dziecka od momentu jego wejścia do świetlicy. Obowiązkiem dziecka jest zgłosić swe przyjście i wyjście ze świetlicy.

 

Reguły zachowania się w świetlicy szkolnej

 Uczestnicy świetlicy przestrzegają postanowień zawartych w regulaminie porządkowym,
z którym, zapoznawane są we wrześniu. Podczas zajęć obowiązuje następujący regulamin porządkowy:

  1. Po przyjściu do świetlicy uczniowie zgłaszają swoją obecność wychowawcy.
  2. Podczas zajęć uczniowie opuszczają świetlicę wyłącznie za pozwoleniem wychowawców.
  3. Wszyscy uczniowie dbają o porządek, swoje miejsce pracy i zabawy zostawiają
    w należytym porządku.
  4. Uczniowie mogą korzystać z komputerów jedynie za zgodą wychowawcy.
  5. Uczniowie szanują gry i sprzęt do zabaw, korzystają z nich za zgodą nauczyciela oraz zgodnie z ich przeznaczeniem.
  6. Podczas zajęć wychowankowie bezpiecznie posługują się nożyczkami i innymi narzędziami.
  7. Podczas odrabiania lekcji uczniowie nie przeszkadzają sobie głośną rozmową
    i zabawą.
  8. Uczestnicy świetlicy mówią półgłosem, nie krzyczą i nie biegają bez potrzeby.
  9. Wychowankowie świetlicy są dla siebie koleżeńscy i serdeczni - używają słów
    „proszę”,  „przepraszam”,” „dziękuję”, opiekują się nowymi koleżankami i kolegami.

Procedury

Procedura w przypadku, gdy rodzice lub opiekunowie nie odebrali dziecka ze świetlicy  do godziny 16.30.

  1. Wychowawca świetlicy kontaktuje się z rodzicami bądź opiekunami dziecka, wskazanymi w karcie zapisu dziecka do świetlicy szkolnej.
  2. Ustala jak najszybszy czas odbioru dziecka nie przekraczający 30 minut.
  3. Gdy taka sytuacja się powtarza rodzic zostaje pouczony, iż w przypadku dalszego nieterminowego odbierania dziecka, może ono zostać przekazane pod opiekę odpowiednim organom (Policja).
  4. W sytuacji gdy nauczyciel nie może nawiązać kontaktu z rodzicami bądź opiekunami dziecka, nauczyciel informuje  dyrektora szkoły o zaistniałej sytuacji.
  5. Nauczyciel jest zobowiązany do wezwania Policji, w celu ustalenia miejsca pobytu opiekunów prawnych dziecka i zapewnienie uczniowi dalszej opieki. Do czasu ustalenia miejsca pobytu dziecko pozostaje pod opieką nauczyciela i funkcjonariusza Policji. Po ustaleniu miejsca pobytu opiekunów, Policja w obecności nauczyciela przekazuje ucznia rodzicowi/prawnemu opiekunowi.
  6. W przypadku braku możliwości niezwłocznego ustalenia miejsca pobytu rodziców/prawnych opiekunów dziecko przekazywane jest Policji, w celu zapewnienia opieki przez właściwy ośrodek opiekuńczo-wychowawczy.

Procedura przy zwalnianiu dziecka z zajęć świetlicowych.

Procedura dotyczy postępowania w przypadku konieczności zwolnienia ucznia ze świetlicy szkolnej w czasie, kiedy powinien w niej przebywać przed lub po lekcjach.

 

Obowiązki ucznia:

  1. Podczas każdorazowego zwolnienia z zajęć świetlicowych, uczeń powinien posiadać informację na piśmie od rodzica  z czytelnym podpisem, datą oraz podaną nazwą zajęć dodatkowych oraz godzin w których one się odbywają lub posiadać taki wpis w karcie zapisu do świetlicy.
  2. Bez spełnienia tych warunków, dziecko nie będzie mogło samodzielnie opuścić  świetlicy na dodatkowe zajęcia.

Obowiązki wychowawcy świetlicy:

  1. Wychowawca świetlicy, który otrzymuje stosowne pismo informujące o zwolnieniu ucznia z świetlicy, odnotowuje na liście obecności, nieobecność ucznia, pisząc przy tym, na jakie zajęcia uczeń został zwolniony.
  2. Otrzymane pismo przechowuje się w świetlicy w segregatorze z upoważnieniami.

 

Procedura postępowania w przypadku próby odebrania dziecka przez osobę, co do której zachodzi podejrzenie bycia w stanie nietrzeźwości lub bycia pod wpływem innych środków odurzających.

  1. W przypadku wystąpienia sytuacji, w której w ocenie wychowawcy istnieje podejrzenie, iż dziecko odbierane jest przez osobę u której zachodzi podejrzenie, iż jest ona w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem działania innych środków odurzających nauczyciel zobowiązany jest poinformować tę osobę o konsekwencjach sytuacji oraz zażądać wezwania (lub samemu wezwać) innego opiekuna dziecka.
  2. O zaistniałej sytuacji nauczyciel zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły.
  3. Z zaistniałej sytuacji nauczyciel zobowiązany jest sporządzić notatkę służbową.
  4. W przypadku, gdy nie ma innej osoby uprawnionej do odbioru dziecka należy wezwać Policję.
  5. O zaistniałej sytuacji należy powiadomić również wychowawcę klasy oraz pedagoga.

 

Procedura postępowania w przypadku agresji słownej, fizycznej.

  1. Wychowawca świetlicy zobowiązany jest do interweniowania za każdym razem, gdy zaistnieje sytuacja zachowań agresywnych. Wychowawca izoluje uczestników zajścia, przeprowadza z nimi rozmowę oraz powiadamia wychowawcę klasy
    i rodziców o zdarzeniu.
  2. Wychowawca świetlicy sporządza notatkę służbową w zeszycie informacji o uczniach.
  3. Następnie nauczyciel świetlicy postępuje zgodnie ze szkolną procedurą postępowania wobec ucznia przejawiającego zachowania agresywne.
  4. W przypadku zagrożenia bezpieczeństwa innych dzieci w porozumieniu z dyrektorem szkoły sprawca może zostać czasowo zawieszony (na okres 2 tygodni ) w prawach uczestnika świetlicy. W tym czasie rodzice zobowiązani są do zapewnienia dziecku opieki.

Procedura postępowania w przypadku opuszczenia świetlicy bez pozwolenia. 

  1. Wychowawca świetlicy o zdarzeniu powiadamia rodziców, pedagoga i wychowawcę klasy.
  2. W obecności rodziców przeprowadza rozmowę z uczniem, w celu przypomnienia regulaminu.
  3. Wychowawca świetlicy sporządza notatkę w dzienniku.
  4. W przypadku  powtarzających się sytuacji opuszczania samowolnie świetlicy szkolnej uczeń zostaje zawieszony w prawach uczestnika świetlicy.

 

Procedura udzielania nagród i kar wobec wychowanków świetlicy szkolnej.

  1. Nagrody, wyróżnienia udziela wychowawca świetlicy poprzez pochwałę, upominek rzeczowy, dyplom, list gratulacyjny.
  2. Karą może być upomnienie (w obecności uczniów, wychowawcy klasy), uwaga wpisana do zeszytu kontaktów, zeszytu spostrzeżeń, rozmowa z rodzicami.
  3. Wychowankowie, którzy nie przestrzegają regulaminu świetlicy mogą zostać ukarani według zasad określonych w Statucie Szkoły.
  4. Uczniowie, którzy wyróżniają się w zajęciach i pracy na rzecz świetlicy mogą zostać nagrodzeni według zasad określonych w Statucie Szkoły.
  5. W uzasadnionych przypadkach :
  1. częstego, niewłaściwego zachowania ucznia,
  2. wystąpienia zachowań zagrażających życiu i zdrowiu własnemu lub innych dzieci, komisja kwalifikacyjna, po analizie sytuacji może usunąć ucznia ze świetlicy.

Procedura kontaktów z rodzicami.

  1. Wychowawca świetlicy zobowiązany jest do stałego kontaktu z rodzicami poprzez:
    1. rozmowy indywidualne
    2. kontakt telefoniczny, kontakt przez dziennik
    3. korespondencję w zeszycie kontaktów.

 

 

Aneks nr 1 do regulaminu świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej nr 4
w Sosnowcu

 

Zasady bezpieczeństwa sanitarnego uczniów korzystąjacych
z świetlicy
w trakcie epidemii COVID -19.

 

 

Procedura organizacji zajęć i opieki w świetlicy szkolnej.

  1. Do świetlicy szkolnej może uczęszczać wyłącznie zdrowy uczeń, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
  2. Rodzice/opiekunowie prawni przyprowadzając dzieci do świetlicy i odbierając je, wchodząc na teren szkoły mają obowiązek dezynfekcji rąk lub zakładania rękawiczek ochronnych oraz zakrycia ust i nosa.
  3. Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej placówki, do wyznaczonych miejsc przy wejściu do szkoły, z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem 1,5 m
  4. Ustala się zasady obowiązujące przy organizacji zajęć świetlicowych:

 

  • Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów w godzinach od 6.30 do 16.30, na zajęcia świetlicowe uczęszczają wyłącznie uczniowie, których rodzice zgłosili taką potrzebę.
  • Wychowawcy świetlicy prowadzący zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z uczniami klas I, II, III czekają na uczniów w sali świetlicy szkolnej i do rozpoczęcia przez nich zajęć lekcyjnych sprawują nadzór nad bezpieczeństwem uczniów.
  • Uczniowie klas I, II, III korzystających z świetlicy wchodzą do szkoły wejściem bocznym, dezynfekują ręce pod nadzorem pracownika obsługi lub dyżurujących nauczycieli.
  • Uczniowie klas II i III kierują się do świetlicy, rozbierają się i pozostawiają buty
    i okrycia wierzchnie w wyznaczonym miejscu.
  • Uczniowie klas I w obecności jednego rodzica/opiekuna przebierają się
    w wyznaczonej strefie i są odbierani przez nauczyciela świetlicy lub odprowadzani do świetlicy przez pracownika obsługi, dyżurujących nauczycieli; rozbierają się
    i pozostawiają buty i okrycia wierzchnie w wyznaczonym miejscu.
  • Przed wejściem do świetlicy szkolnej uczeń dezynfekuje ręce pod nadzorem nauczyciela sprawującego opiekę.
  • Odbiór dzieci ze świetlicy – po przyjściu rodzica/opiekuna po dziecko, uczeń opuszcza świetlicę pod nadzorem pracownika obsługi lub dyżurujących nauczycieli.
  • Świetlica szkolna zorganizowana jest w dwóch salach lekcyjnych. Nauczyciele zobowiązani są do organizacji zajęć świetlicowych w taki sposób by ograniczyć bezpośredni kontakt uczniów ze sobą.
  • Przed rozpoczęciem zajęć danego oddziału uczniowie korzystający z świetlicy są odbierani przez wychowawców poszczególnych klas i zaprowadzani do wyznaczonych sal.
  • Po skończonych lekcjach uczniowie korzystający z świetlicy przyprowadzani są przez wychowawców do sali nr 16. Uczniowie po dezynfekcji dłoni siadają
    w wyznaczonym przez wychowawcę miejscu i czekają na dalsze instrukcje.
  • Uczniowie nie uczęszczający na lekcje religii po przyjściu do świetlicy dezynfekują ręce i stosują się do poleceń wychowawców.
  • Ogólne zasady bezpieczeństwa sanitarnego uczniów korzystających z świetlicy: pod nadzorem opiekuna wydawane są środki do dezynfekcji rąk, uczniowie  z poszczególnych klas mają wyznaczone stałe miejsca, uczniów obowiązują zasady higieny, m.in. częste mycie i dezynfekowanie rąk, profilaktyka podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust, sale świetlicy oraz pomoce dydaktyczne używane przez uczniów podczas zajęć są regularnie dezynfekowane. Uczniowie używają tylko swoich przyborów do pisania i malowania, podręczników oraz innych rzeczy, nie pożyczają niczego od innych uczniów. Uczniowie nie mogę przynosić do szkoły niepotrzebnych przedmiotów, ograniczenie może być zniesione
    w przypadku dzieci ze specjalnym potrzebami edukacyjnymi, w szczególności
    z niepełnosprawnościami po uzyskaniu zgody przez dyrektora szkoły.
  • Salę przeznaczoną na organizację zajęć świetlicowych wietrzy się przynajmniej raz na godzinę. Podczas zmiany grup świetlicowych sale są dezynfekowane.
  • Nauczyciele sprawują nadzór nad uczniami również w zakresie przestrzegania zasad higieny prowadząc codziennie pogadanki na ten temat (przypominanie dzieciom
    o konieczności częstego mycia rąk, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu
    z toalety oraz po powrocie z zewnątrz, spożywanie drugiego śniadania wyłącznie na swoich pudełkach przeznaczonych do tego celu).
  • Wyznaczenie jednego miejsca – zamykanego kosza, na wyrzucanie środków ochrony osobistej po ich zużyciu.
  1. Wszelkie zmiany zasad bezpieczeństwa sanitarnego obowiązującego w świetlicy szkolnej będą wprowadzone kolejnym aneksem.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

f t g m

Copyright © 2003 – 2020 Szkoła Podstawowa nr 4
im. Juliana Tuwima w Sosnowcu.